نکاتی مهم درباره بازسازی منازل

بازسازی منزل

بازسازی در یک چشم به هم زدن


سبک ساخت و دکوراسیون هر خانه پس از مدتی قدیمی می‌شود، و به دنبال آن نیاز به تغییراتی جهت تنوع احساس خواهد شد. این مطلب درباره خانه‌هایی با قدمت بیشتر و طراحی قدیمی‌تر بیشتر صدق می‌کند. ممکن است حتی به ساخت‌و‌ساز دوباره منازل بینجامد. به همین علت، در این یادداشت تصمیم‌ گرفته‌ایم درباره بازسازی منزل و نحوه انجام این پروسه با بهترین نتیجه صحبت کنیم‌.

بازسازی منزل

آشنایی با انواع بازسازی منازل

قبل از آنکه روند بازسازی خانه انجام شود، بهتر است با انواع آن و اهدافی که در پی هرکدام است، آشنا شویم.

بازسازی سبکی

در بازسازی سبکی، قسمت‌هایی از خانه که دچار فرسودگی شده‌اند، نوسازی می‌شوند. ترمیم منزل به روش سبکی تغییرات بنیادینی را دربر‌نمی‌گیرد و هارمونی کلی منزل حفظ خواهد شد. در حقیقت، طراحی داخلی ساختمان دستخوش تغییر قرار خواهد گرفت و تنها جزئیات تعمیر می‌شوند.

بازسازی حفاظتی

در این نوع تعمیر، حساسیت بافت‌ منزل به حدی رسیده است که به ترمیم و ساخت‌و‌ساز مجدد نیاز دارد. تعمیر حفاظتی به ستون‌ها و دیوارهای اصلی خانه نیز نفوذ می‌کند و به همین علت، به برنامه‌ریزی و دقت و تخصص بیشتری جهت شروع آن نیاز است.

بازسازی تکمیلی

در این روش، مهندسان به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌کنند که قسمت‌های تخریب‌شده و درحال فروریزیش ساختمان را از بین ببرند و سپس مجددا آن‌ها را بسازند‌. این کار باعث می‌شود تنها بخش‌های مورد نیاز منزل مورد بازسازی قرار بگیرد و کارآمدی ساختمان بدون نیاز به ساخت‌و‌ساز گسترده افزایش پیدا کند.

 • پاکسازی سبکی

پاکسازی سبکی به معنای حذف بخش‌هایی از خانه است که باعث کهنه شدن و فرسودگی می‌شوند و حذف آن‌ها مزایای بیشتری دارد. در پاکسازی، با نظارت و اجرای صحیح تیم‌های معماری عمر منزل به‌مراتب افزایش می‌یابد و جان تازه‌ای بر پیکره ساختمان وارد می‌شود.

مراحل بازسازی منزل قدیمی

اگر بخواهید به نوسازی خانه قدیمی اقدام کنید، مراحلی را باید به‌ترتیب انجام دهید. در طی هر یک از این اقدامات، لزوم مشورت با افراد متخصص و بهره‌گیری از دانش آن‌ها احساس می‌شود. در ادامه، گام‌های بازسازی منزل را بررسی خواهیم کرد:

 • پیدا کردن پیمانکار
 • برآورد هزینه موردنیاز
 • طراحی نقشه کلی چگونگی تعمیر ساختمان
 • تهیه مصالح لازم
 • جدا کردن تاسیسات و وسائل مکانیکی مانند شیرآلات و درها
 • تعویض بخش‌هایی چون کف، دیوارپوش، سقف و… در صورت نیاز
 • اقدام به تعمیر و ساخت بخش‌های مدنظر و طراحی داخلی
 • توجه و نوسازی زیرساخت‌هایی سیستم برق‌کشی، لوله‌ها و گازرسانی
 • نصب در و پنجره‌ها و سقف کاذب در صورت دلخواه
 • تعمیرات کف و رنگ کردن، اجرای خدمات تزئین منزل و نقاشی دیوارها
 • نصب اتصالات مانند شیرآلات، کابینت‌ها، پریزها و کلیدها
 • اجرای دکوراسیون منزل به سبک موردنظر

این گام‌ها، مراحلی هستند که در حالت کلی ممکن است نیاز به رعایت آن‌ها باشد اما امکان دارد بسته به نوع ساخت‌و‌ساز و سبکی که برای بازسازی در نظر دارید، اقداماتی را به لیست فوق اضافه یا از آن حذف کنید.

بازسازی بخش‌های مختلف ساختمان

زمانی که تصمیم به بازسازی منزل خود گرفته‌اید، بهتر است با بخش‌های قابل تعمیر هر قسمت و نحوه دکوراسیون منزل آشنا باشید. این سبک‌ها و مولفه‌ها هنگام ترمیم و تزئین خانه‌های قدیمی اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند.

 • هال و پذیرایی

نحوه طراحی داخلی هر خانه، میزان سلیقه و سبک منزل را مشخص خواهد کرد. به همین منظور، بازسازی هال و پذیرایی به خانه اصالت می‌بخشد. تعمیر این قسمت‌ها می‌تواند شامل ساخت یا تخریب بخشی از پذیرایی، تغییر دیوارها، استفاده از سنگ‌ها و پنل‌های دکوراتیو یا کاغذ دیواری، تعویض کف‌پوش‌ها، به‌کار گرفتن رنگ‌های متنوع در ساختار منزل، ترکیب متناسب هر یک از عناصر با هم مانند پرده‌ها، مبل‌ها و بخش دکوری وگیاهان زینتی مناسب چیدمان جالب توجه باشد.

 • اتاق خواب

تعمیر و تغییر طراحی داخلی اتاق خواب باید در درجه اول بسته به سن و نیاز شخص باشد. در صورتی که اتاق خواب مربوط به کودکان است، استفاده از رنگ‌های شاد پیشنهاد می‌شوند و اگر اتاق خواب والدین یا فرزندان جوان‌تر است، رنگ‌ها می‌توانند سلیقه‌ای باشند. از طرف دیگر، هنگام تغییر طراحی اتاق خواب باید میان سایز تخت، میز مطالعه و کمد دیواری تناسب رعایت شود.

 • آشپزخانه

بعد از دکوراسیون منزل و اتاق خواب به آشپزخانه‌ها می‌رسیم. آشپزخانه را می‌توان مهم‌ترین بخش خانه و حتی قلب آن دانست. به همین علت، هرگونه بازسازی یا تغییر در آن ممکن است سبک منزل را به‌کلی دگرگون سازد. هنگام نوسازی آشپزخانه از طراحی‌های قدیمی به یک طراحی مدرن می‌توان انواع سبک‌ها را لحاظ کرد و بسته به آن، فرم کابینت‌ها، اپن یا بسته بودن آشپزخانه، رنگ و فرمت کاشی و سرامیک، نوع کانتر و… را تغییر داد.

 • سرویس بهداشتی

تعمیرات سرویس بهداشتی و حمام ممکن است پرهزینه و بسیار جامع باشند. تعویض شیرآلات، جابه‌جایی وان یا توالت، عایق‌بندی کف و دیوارها، به‌کار گرفتن سیستم‌های تهویه مطبوع، تعمیر لوله‌ها و شیرها، تغییر سقف، کف یا دیوار، کار گذاشتن قفسه‌ها یا کمد روشویی و… از موارد نوسازی حمام و دستشویی به شمار می‌روند.

سخن نهایی

هر ساختمانی پس از زمانی نه‌چندان طولانی به ترمیم و بازسازی نیاز پیدا می‌کند. تعمیر خانه‌ می‌تواند سطحی یا همراه با تغییرات کلی در ساختار درونی و بیرونی باشد. هر نوع نوسازی نیز هزینه‌ها، اقدامات و متخصص‌های خاص خود را می‌طلبد و به نظارت و اجرا و همچنین نقشه‌ای عالی نیاز دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *